Najnowsze wpisy, strona 1


Sztuki ważne dla teatru
30 stycznia 2014, 15:42

Tak naprawdę bardzo ciężko jest w kilku słowach opisać to co jest najważniejsze dla teatru, co miało wpływ na jego kształtowanie się i rozwój. Na pewno jest bardzo wiele sztuk, które odcisnęły swój ślad w historii teatru, nie można o nich zapominać. Jednakże, jak w każdym przypadku, i w tym zdania mogą być podzielone. Zapewne moi koledzy, także teatrolodzy, będą mieli podobne lub też zupełnie odmienne zdanie na ten temat. Ja osobiście uważam, że dzisiejszy teatr nie byłby taki sam gdyby nie Jean Baptiste Poquelin, Wam pewnie bardziej znany jako Molier. Nie wiadomo jakby potoczyły się losy współczesnego teatru gdyby na deskach teatru w siedemnastym wieku nie wystawiano sztuk na podstawie właśnie jego dzieł. Dlatego też uważam, że nie tyle sztuki co właśnie ta postać miała duży wpływ na rozwój teatru i to właśnie on jest najistotniejszym elementem historii teatru. Swojego zdania nie zmienię chociaż doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy się ze mną zgodzi. Macie oczywiście do tego jak najbardziej prawo, może ktoś będzie tak przekonujący, że i ja ulegnę jego tezie w tej kwestii. Od razu mówię nie będzie to proste, a nawet wydaje mnie się to obecnie niemożliwe.

Czego szukamy w teatrze
20 stycznia 2014, 15:42

W dzisiejszych czasach nie ma możliwości ucieczki od wszechobecnej komercji. Jeżeli w telewizji zostaje wyemitowany program lub film wart uwagi to i tak przerywany zostaje „niezbędnymi” reklamami, a w trakcie mamy lokowania produktów. Na szczęście w teatrze tego nie ma. Mam tylko nadzieję, że ci, którzy udają się do teatru to nie tylko po to by od tego uciec? To byłby straszny cios dla teatru i sztuki. Ja osobiście bardzo cieszę się, że tego wszystkiego na deskach teatru nie ma, i mam szczerą nadzieje, że zawsze już tak pozostanie. W końcu jest to sztuka, do której komercja nie wniesie niczego dobrego, ani odwrotnie. Poza tym do teatru chodzę po to by móc bez przeszkód i w pełni obcować z najwyższej jakości sztuką. Dlatego też staram się wybierać jedynie sztuki warte uwagi, na pewno na to będzie miał wpływ gatunek, a także to kto jest jej autorem. Nie bez znaczenia jest także obsada. W końcu to od nich zależy w głównej mierze to jak sztuka zostanie przedstawiona. Wierzę w to, że osoby, które spotykam w teatrze kierują się podobnymi priorytetami przy wyborze sztuki i podjęciem decyzji o wybraniu się do teatru. Teatr nie poddaje się komercji, a mimo to wciąż trwa, jego moc jest silniejsza niż otaczający świat.

Po co uczę się francuskiego?
10 stycznia 2014, 15:45

Wszyscy wokół mnie uczą się jedynie języka angielskiego, jakby inne języki obce w ogóle nie istniały. Ja zawsze pragnęłam nauczyć się języka francuskiego, dlatego też postanowiłam dokonać tego jak najszybciej. Obecnie uczęszczam na kurs do jednej z najlepszych szkół w mojej okolicy. Co więcej dowiedziałam się, że mogę połączyć przyjemne z pożytecznym. Nie sądziłam, że teatr może mieć wpływ na naukę języka obcego, a jednak. Jak tylko się o tym dowiedziałam od razu zapragnęłam w taki właśnie sposób poznać ten język obcy. Zapisałam się na specjalne warsztaty. Nie jest to jednak absolutnie jedyny powód, dla którego chciałam, i nadal chcę, nauczyć się języka francuskiego. Jak wiecie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Teatrów Uniwersyteckich w języku francuskim, bardzo chcę się na niego wybrać i nie potrzebować tłumacza do tego by wiedzieć co się dzieje na scenie. Do tego na pewno przyda mi się znajomość tego języka obcego. Wybór języka francuskiego nie jest przypadkowy, jak wiadomo wielu sławnych i wielkich postaci związanych z teatrem pochodzi właśnie z Francji. Nie mogę nie znać ich ojczystego języka, może dzięki temu jeszcze lepiej zrozumiem ich twórczość. Mam taką nadzieję.

Za co kocham Kabaret Starszych Panów
30 grudnia 2013, 15:40

Jak w ogóle można ich nie uwielbiać? Dziś już nie ma niestety tak wspaniałych kabaretów. Nikt tak jak Kabaret Starszych Panów nie potrafił rozśmieszyć, ale przede wszystkim przedstawić w tak ciekawy i prześmiewczy sposób najróżniejszych sytuacji. Na pewno każdy doskonale zna ich największe przeboje „Wesołe jest życie staruszka” czy „Przeklnę Cię”. Oglądając filmy Kabaretu Starszych Panów absolutnie nie ograniczam się jedynie do ich prześmiewczych piosenek, wszak mieli oni w swoim repertuarze bardzo wiele rewelacyjnych skeczy, którymi ukazywali najróżniejsze absurdy. Z przyjemnością wracam do twórczości tego kabaretu. W żadnym z dzisiaj występujących kabaretów nie znalazłam chociażby cienia podobieństwa. Cóż chyba już na zawsze pozostanie mi jedynie odtwarzanie dawnych skeczy Kabaretu Starszych Panów. Jak dobrze, że ich twórczość nigdy nie przestanie mnie rozbawiać, tego jestem pewna. Pewnie moja miłość byłaby nieuzasadniona gdyby nie oczywista i potwierdzana w każdym ich skeczu oraz piosence doskonałość kabaretowa. Nikt tak doskonale jak oni nie potrafił, i nadal nie potrafi, tak równoważyć żartów i przedstawiać w interesujący sposób.

Teatr kiedyś, a dziś
19 grudnia 2013, 15:19

Nieraz zastanawiałam się w jaką stronę idzie obecna sztuka, w szczególności teatr. Czy aby na pewno w słuszną? Nie sądzę by wszyscy znali historię teatru, ale przynajmniej o tym starożytnym powinniśmy mieć wiedzę ze szkoły. Można powiedzieć, że w porównaniu do tego bardzo dawnego nastąpiło wiele zmian. Przede wszystkim w sztukach obecnie mogą występować również kobiety. Poza tym coraz rzadziej na deskach teatru przedstawiane są powieści, za to mamy wiele tak zwanych sztuk współczesnych, dla których specjalnie pisane są scenariusze. Powiem Wam, że nie do końca odpowiada mi to, w którą stronę to wszystko zmierza. Obawiam się, że jeszcze trochę i nic innego w teatrze nie zobaczę. Mimo to nie tracę nadziei. W końcu nie wszystko zmienia się w teatrze. Jak wiadomo niezmienne jest to, że mamy podział na aktorów i widzów, przy czym ci pierwsi mają odpowiedzialne i wytyczone zadanie. Mianowicie muszą w prawidłowy sposób przekazać wszystko co zostało zapisane w scenariuszu lub książce. Dopóki w taki sposób wszyscy będą podchodzić do sztuk teatralnych Teatr nie zginie.